Otizm Uygulama ve Araştırma Merkezi

Erken Çocuklukta Özel Eğitim Tezli Yüksek Lisans Programı 2021-2022 Güz Yarıyılı Başvuruları Başladı

31.05.2021

Erken çocuklukta özel eğitim tezli yüksek lisans programının amacı, erken çocukluk döneminde temel yetersizlik alanlarına ilişkin bilimsel dayanaklı uygulamalar sunan ve lisansüstü düzeyde araştırmalar gerçekleştirerek alanyazına katkıda bulunan akademisyen, eğitimci ve uzmanlar yetiştirmektir. Programa kayıt olan öğrencilerin; özel eğitimin temelleri, erken çocukluk dönemindeki çocukların özellikleri, etkili bireyselleştirme içeren eğitim sunma, ekip çalışmasına dahil olma ve lisansüstü düzeyde araştırma yapma ve araştırmaları takip etme konusunda yeterlik sahibi olması hedeflenmektedir. Programımız okul öncesi öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, zihin engelliler öğretmenliği, görme engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi, psikoloji bölümlerinden mezun adayların başvurusunu kabul etmektedir. Başvuru koşulları ve programla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Öğrencilerimizin görüşleri:

Lisans mezuniyeti okul öncesi öğretmenliği olan, özel eğitim alanında çalışan biri olarak bu bölümde eğitim görme hakkı kazandığımda her iki alan açısından benim için çok verimli olacağını düşünüyordum. Hem okul öncesi alanı hem de özel eğitim alanının harmanlandığı bu bölümün hedeflediği yeterlikler ve değerli hocalarımızın katkıları sayesinde kişisel ve mesleki deneyim açısından oldukça zenginleştiğimi ve ilgili alanlara ilişkin bilgi üretme, alanda nitelikli eğitim uygulamalarının sağlanması yönünde çalışmalar yapma açısından donanımlı olarak yetiştirildiğimizi belirtmek isterim. Tüm hocalarıma teşekkürü borç bilirim.

Gül Hayal Korkmaz

Öncelikle bu programı tercih ettiğim, kazandığım ve umarım tamamlayacağım için çok şanslı hissediyorum. Erken müdahaleye olan ilgim doğrultusunda bu alanda bilgi birikimi elde edebilmek için bu programa başladım. Akademik kadrosunun güçlü olması ve Türkiye’de ihtiyaç duyulan bir alan olması da tercih sebeplerim arasında yer alıyor. Program boyunca erken çocuklukta özel eğitim alanına ilişkin olarak birçok teorik bilgi edinmenin yanısıra ‘doğru bilgiye nasıl ulaşılır, araştırma nasıl ve neden yapılır, araştırmada etik nedir’ gibi sorulara da cevaplar bulduk. Bu sebeple programımızda emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ederiz.

Buket Tan